Home / Dodatki / Akismet – zablokuj spam w WordPressie

Akismet – zablokuj spam w WordPressie

Nie trzeba długo czekać po instalacji WordPressa, aż pojawią się nowe komentarze. Na 99% nie będą to jednak komentarze fanów zachwyconych Twoim nowym, błyszczącym z nowości blogiem, lecz coś zupełnie innego. Dziwne, nic nie znaczące i bełkotliwe komentarze czasem w języku polskim, częściej po angielsku, zawierające często linki do podejrzanych stron. To właśnie jest SPAM, tworzony przez osoby które pozycjonują strony korzystając z miernych i nieudolnych taktyk, które ostatecznie prowadzą do usunięcia ich strony w Google. Mogą nam jednak sprawić trochę kłopotów, ponieważ te automatycznie tworzone komentarze, przez tak zwane roboty prowadzą do zaśmiecania strony. Oczywiście możemy je usuwać, korzystając z ustawienia „Komentarze” w Panelu Administracyjnym, jednak nie musimy tego robić samodzielnie, zwłaszcza że może się nagromadzić ich dużo (najbardziej upierdliwy spam może być przesyłany kilka razy dziennie!)

Co w takim razie zrobić?

Odpowiedzią jest Akismet, plugin stworzony przez twórców WordPressa, służący do automatycznego usuwania komentarzy i blokowania całych zakresów stron i adresów spamerów. Jest on bardzo skuteczny, jednocześnie blokuje tylko złe komentarze i przepuści najwyżej 1% spamu. Stosując Akismet walczymy przy tym ze spamerami, którzy trafiają na czarną listę. Na jednym z polskich forów o pozycjonowaniu, spamujący pozycjonerzy boją się tej wtyczki, nazywając ją „nazistowską” :). Skutecznie blokuje ona niedozwolone komentarze i może prowadzić nawet do usunięcia stron z indeksu.

Zasada działania Akismeta, polega na połączeniu wtyczki z serwerami walczącymi ze spamem, które weryfikują każdy dodany link w komentarzu oraz każdy adres serwera proxy lub VPN, które najczęściej są wykorzystywane w spamowaniu, a następnie automatycznie blokują zły komentarz. Działa on całkowicie w tle i cicho, bez żadnych powiadomień filtruje te śmieci.

Ile kosztuje korzystanie z Akismet?

Nic! Jest całkowicie bezpłatny, a najnowsze wersje WordPressa, zawierają nawet od razu w instalacji tą wtyczkę. Należy jedynie pobrać klucz ze strony Akismet, wpisać go w ustawieniach i gotowe!

Jak go uruchomić?

Jest to bardzo proste.

1. Uruchamiamy plugin we Wtyczkach

2. U góry ekranu wyświetli się powiadomienie o kluczu. Przechodzimy na stronę i pobieramy z niej klucz, który zostanie wysłany na podany przez nas adres e-mail.

3. Klucz wklejamy do ustawień Akismeta: Wtyczki – Akismet.

I to wszystko! Odtąd plugin działa i filtruje nasze komentarze od spamu, a my nie musimy już nic robić. Niekiedy może zdarzyć się, że najczęściej ręczny spam przedostanie się do komentarzy. Usuwamy go wówczas poprzez normalną moderację komentarzy.

Dodaj komentarz

E-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*