Home / Tutoriale / Jak wyłączyć edytor blokowy Gutenberg w WordPress i wrócić do zwykłego edytora

Jak wyłączyć edytor blokowy Gutenberg w WordPress i wrócić do zwykłego edytora

Edytor Gutenberg to niewątpliwie największy niewypał 2019 roku w WordPressie. Ten blokowy edytor do modułowego dodawania treści jest tragicznie zły, nieprzemyślany, nielogiczny i spotkał się z brutalną krytyką użytkowników WordPressa. Powstał on na fali optymalizowania wszystkiego pod smartfony, ale nawet w telefonie nie da się z niego sensownie korzystać.

Choć ekipa WordPressa doskonale wiedziała jak jest zły i w ponad roku testów zebrał bardzo złe opinie to mimo wszystko zdecydowała się wymusić jego stosowanie, przez co właściciele blogów dostali go jako domyślny edytor. Co więcej, psuje on nawet niektóre starsze szablony, w których nie da się go używać, bo jest do nich niedostosowany. Oto kilka spośród tysięcy opinii jakie można znaleźć na stronie wtyczki:

klasyczny edytor wordpress

Popsuł moją stronę

Okropny edytor nie WYSIWYG

Rozczarowujący edytor

Obecnie ma on zresztą ocenę 2/5 i doprowadza każdego do furii. Twórcy WordPressa powinni przyznać się do błędu i wycofać z tego potworka – idą jednak w zaparte, strasząc nawet że w 2022 roku nie będzie możliwości powrotu do zwykłego edytora i odpisując głupie i często agresywne komentarze na te recenzje, rodem z kultowefo forum Elektroda. Jeden z twórców napisał ich już ponad 20 000 i może lepiej żeby zajął się naprawianiem zepsutego plugina niż komentowaniem na forum WordPressa.

Zamiast edytora WYSIWG (What You See is What Yo Get), który niczym Microsoft Word pozwala na bezpośrednią edycję WordPress jest teraz wyposażony w niewygodny blokowy edytor, który jest trudny w użytkowaniu – a przecież jednym z powodów sukcesu WordPressa było to, że jest on prosty w obsłudze, dla każdego.

Jak usunąć Gutenberg?

Jeśli należysz do osób, które też on irytuje, na szczęście istnieje prosty sposób na powrót do klasycznego edytora WordPress. Nie można go zmienić bezpośrednio z poziomu ustawień, ale należy zainstalować wtyczkę. Aby to zrobić, wybierz z menu po lewej stronie: Wtyczki -> Dodaj nową. Następnie kliknij Instaluj oraz Aktywuj i już możesz korzystać z edytora klasycznego. Od teraz możecie już tworzyć normalnie, z pełnym dostępem do paska narzędzi edycji wpisów oraz stron w waszym WordPressie.

edytor klasyczny wordpress

Powodzenia w tworzeniu z WordPressem i precz z edytorem Gutenberg 🙂

Dodaj komentarz

E-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*