Pracę z każdym systemem CMS zaczynamy od jego instalacji. W przypadku WordPressa jest ona prosta i zajmie nie więcej niż 5 minut, po których możemy już używać naszego systemu. Aby zainstalować WordPress, potrzebne są 4 rzeczy:
- Serwer FTP, przechowujący wszystkie pliki strony,
- Pusta baza danych MySQL, przechowująca zawartość i tekst witryny,
- Klient FTP czyli dowolny program pozwalający na przesyłanie plików na serwer. Polecamy popularny Total Commander.
- Notatnik Windowsa, pozwalający zmieniać treść plików.
UWAGA: To wszystko może nie być w ogóle potrzebne i prawdopodobnie nie będzie, jeżeli na serwerze hostingowym znajduje się dodatek pozwalający automatycznie instalować aplikacje. W panelu administracyjnym poszukaj wcześniej dodatków takich jak: Scriptaculous, Fantastico lub Installatron. Jeżeli choć jeden z nich jest dostępny – dobra wiadomość! Instalacja zajmie Ci nie 5 minut, ale 30 sekund. Postępuj wówczas zgodnie z instrukcjami instalacji dla jednego z tych modułów, a zainstalujesz WordPress kilkoma kliknięciami.
Poniższy tutorial dotyczy jednak sytuacji w której nie masz dostępu do tych modułów, bądź z jakiegoś powodu chcesz utworzyć ręcznie nową, czystą wersję WordPressa na swoim serwerze. Jeżeli wiesz masz już wszystko co potrzeba, możesz zacząć instalację.
Instalujemy WordPress
1. Ściągnij instalkę WordPressa i rozpakuj ją.
2. Utwórz bazę danych na serwerze hostingowym. Ten punkt różni się w zależności od hostingu na jakim będzie znajdować się strona:
2.1. W panelu hostingowym musisz znaleźć opcję „Utwórz bazę danych”. Utwórz ją, zapisując sobie jej nazwę – może to być na przykład „wordpress” oraz hasło.
2.2. Utwórz użytkownika bazy danych, korzystając z odpowiedniej opcji w panelu. Zapisz jego nazwę.
2.3. Przydziel użytkownikowi wszystkie uprawnienia do modyfikowania tej bazy. Masz teraz gotową, czystą bazę danych MySQL.
3. Zaloguj się na serwer FTP, do katalogu w którym ma znajdować się WordPress. Prześlij rozpakowaną zawartość katalogu instalacyjnego.
4. Po przesłaniu plików, w głównym katalogu strony na serwerze FTP, do którego właśnie przesłałeś pliki będzie znajdował się plik wp-config-sample.php.
5. Wyedytuj teraz zawartość pliku wp-config-sample.php z serwera w edytorze tekstowym i wprowadź do niego twoje ustawienia: nazwę bazy danych, hasło, nazwę użytkownika i adres bazy danych – w 99% przypadków będzie to 'localhost'.
6. Zmień nazwę pliku wp-config-sample.php na wp-config.php.
6. Uruchom teraz skrypt instalacyjny WordPressa, wchodząc na stronę główną nowej instalacji i ukaże ci się ekran na którym zatwierdzisz ustawienia. Jeżeli poprawnie wpisałeś dane do pliku wp-config.php, zainstaluje się poprawnie. Jeżeli nie – otrzymasz komunikat, żeby sprawdzić ustawienia bazy danych. W razie problemów sprawdź je uważnie i popraw.
I to wszystko! Gratulacje – WordPress jest po tym gotowy do działania i możesz już logować się do Panelu Administracyjnego, zaczynając pracę z nową stroną.