Home / Tutoriale / Jaki hosting dla WordPress?

Jaki hosting dla WordPress?

Hosting dla WordPress

Hosting to najkrócej mówiąc usługa polegająca na składowaniu naszej strony na zewnętrznym serwerze który będąc połączony z Internetem indywidualnym adresem IP może „prezentować” naszą stronę w Internecie, sprawiając, że staje się dostępna dla wszystkich i tym samym każdy może ją odwiedzić, wpisując jej adres w pasku przeglądarki internetowej. Wybór dobrego hostingu zapewni nas, strona będzie działała bez awarii, a w razie ewentualnych problemów będziemy mogli liczyć na pomoc doświadczonych ekspertów.

Warto przy tym podkreślić, że WordPress jako oprogramowanie OpenSource nie ma dużych wymagań i wystaczy nam nawet podstawowy pakiet hostingowy aby efektownie prezentować naszą stronę w sieci. Z tego powodu całkowity koszt hostowania naszej strony zamknie się w kwocie 100 – 200 złotych rocznie. Oczywiście, gdy nasza strona zyska bardzo dużą popularność (co najmniej kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin miesięcznie) potrzebny będzie większy pakiet hostingowy, ale na to przecież liczymy. Firma hostingowa powiadomi nas także kiedy potrzebna będzie taka zmiana, ponieważ praktycznie wszystkie konta posiadają liczniki limitu danych, wysyłające maila z informacją, że kończy się przestrzeń na dysku, lub limit przesyłu danych. Spójrzmy więc na wymagania jakie stawia system WordPress:

Wymagania:

  • Serwer WWW (na przykład popularny Apache),
  • PHP 5.2.4 albo większa,
  • Baza danych MySQL 5.0 albo większa,
  • Moduł serwera Apache mod_rewrite, do stworzenia przyjaznych linków (absolutnie niezbędne i posiada go każdy serwer Apache)

Warto zwrócić uwagę również na dostępne w hostingu pakiety takie jak Softacoulus lub Fantasico, które pozwolą nam zainstalować WordPress kilkoma kliknięciami – wprowadzamy tylko login, hasło, klikamy zainstaluj – i gotowe, w ciągu minuty możemy cieszyć się nową, czystą instalacją WordPress, bez konieczności konfigurowania bazy danych czy uprawnień.

Dodatkowe wymagania:

Te wymagania nie nie są niezbędne do uruchomienia bloga, ale są przydatne ze względów bezpieczeństwa i dla uruchomienia dodatkowej funkcji:

  • Biblioteka SU PHP, zapewniająca dodatkowe bezpieczeństwo, ale to dotyczy wyłącznie warstwy serwera hostingowego, nie samej instalacji bloga. Z tego powodu nie ma to większego znaczenia dla naszej strony, ponieważ znacznie ważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenia panelu administracyjnego przed nieuprawionym logowaniem poprzez mocne hasła i wtyczki blokujące ataki typu brute-force.
  • Zadania CRON, również dostępne w większości serwerów, umożliwiające cykliczne uruchamianie skryptów w określonym przez adminitratora czasie. Potrzebne są one do planowania wpisów w przyszłości, poprzez ustawienie przyszłej daty w jakiej mają się wyświetlać na blogu. Ta bardzo pożyteczna funkcja pozwala nam napisać od razu kilka wpisów, a następnie zaplanować ich kolejne automatyczne publikacje na przykład w odstępach tygodniowych.
  • Dodatkowo, mogą istnieć też jeszcze inne wymagania, które mogą być wymagane przez moduły rozbudowujące sklep, na przykład biblioteki CDN do cache’owania strony dla szybkiego jej uruchamiania i inne, ale są to już bardzo zaawansowane dodatki i o ile nie budujemy potężnego zaawansowanego portalu, nie będziemy mieli nawet z nimi styczności.

Serwer hostingowy najczęściej można przetestować poprzez założenie konta demonstracyjnego i sprawdzenie jego możliwości. Jednocześnie jak wspomnieliśmy wcześniej, że zupełnie nie ma potrzeby kupować zaawansowanych pakietów hostingowych, a na początek w zupełności wystarczy najtańszy z nich.

Jeżeli masz z instalacją WordPressa, lub nie możesz znaleźć stosownej pomocy, skontaktuj się. Postaramy się znaleźć rozwiązanie twojego problemu.

Dodaj komentarz

E-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*