Home / Tutoriale / Permalinki – przyjazne linki w WordPress

Permalinki – przyjazne linki w WordPress

Permalinki to stałe linki do treści – stron lub wpisów na WordPress. Przejrzyste, czytelne linki stałe są bardzo korzystne dla strony i pełnią dwie funkcje: są przydatne z punktu widzenia pozycjonowania oraz przedstawiają użytkownikom temat wpisu już w adresie, wyświetlanym także w wynikach wyszukiwania Google. Zwiększa to również klikalność strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego każda strona powinna być wyposażona w tzw. przyjazne linki. W WordPressie, domyślnie, mają one brzydki wygląd:

wpportal.pl/?page=20

Gdy tymczasem znacznie lepiej byłoby, gdyby wyglądały one tak:

wpportal.pl/przyjazne-linki-w-wordpress/

Na szczęście, dzięki ustawieniom można łatwo zmienić ich strukturę i ustalić ich wygląd zgodnie z zapotrzebowaniem.

W Ustawieniach – Permalinki możemy zdecydować o nadaniu ich wyglądu:

przyjazne linki wordpress

Żeby ustawić taką strukturę linka jak w powyższym przykładzie i na stronie którą czytasz, wybierz Post name. Zapewni to, że bezpośrednio po adresie strony wyświetlał się będzie w linku tytuł posta. I to wszystko. Możesz jeszcze zmodyfikować strukturę, na przykład dodając dodatkowe parametry, ale nie jest to na ogół przydatne.

Uwaga: w przypadku problemów z wyświetlaniem przyjaznych linków, przeszkodą może być brak mod_rewrite na serwerze HTTP lub niewłaściwe wpisy w pliku .htaccess. Są to rzadkie błędy, ponieważ większość dostępnych komercyjnie serwerów, nawet tanich serwerów wirtualnych posiada ten dodatek, jednak nie można wykluczyć takiego błędu. W tej sytuacji sprawdź wpisy w pliku .htacces, a jeżeli będą prawidłowe – najlepiej skontaktuj się z hostingodawcą.

Dodaj komentarz

E-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*