Home / Dodatki / Używanie i instalacja wtyczek WordPress – podstawy
Używanie i instalacja wtyczek WordPress – podstawy

Używanie i instalacja wtyczek WordPress – podstawy

Pluginy czyli dodatki (lub „wtyczki”) to narzędzia, skrypty PHP które rozszerzają funkcjonalność Twojego WordPress. W repozytorium, czyli na serwerze WordPress są ich tysiące, dostępne do łatwej i szybkiej instalacji. Należą do nich zarówno proste moduły, na przykład wyświetlające licznik odwiedzin albo losowe cytaty, jak i bardzo złożone wtyczki, takie jak kompletny system rezerwacji biletów.

Z kompletną listą i wyszukiwarką wtyczek możesz zapoznać się na repozytorium wtyczek WordPress.

Każdy plugin można ładować osobno do strony, instalując go z poziomu panelu administracyjnego. Nie musisz nawet przesyłać żadnych plików na serwer FTP – instalacja jest łatwa, bezproblemowa i natychmiastowa.

Jak znaleźć nowe wtyczki?

Możesz to zrobić poprzez przeglądanie listy wtyczek WordPress, lub jeszcze prościej – z poziomu panelu administracyjnego. Wybierz w tym celu Wtyczki – Dodaj Nową i wpisz poszukiwaną funkcjonalność w języku angielskim, na przykład „calendar” albo „Facebook” lub wybierz ją z listy popularnych tagów. Wyświetli Ci się długa lista wtyczek, które możesz przejrzeć, a następnie zainstalować, wybierając „Zainstaluj”. Plugin zostanie automatycznie przesłany na serwer FTP strony oraz dodane zostaną odpowiednie wpisy do bazy danych.

Wtyczkę należy po instalacji jeszcze uruchomić poprzez wybrania „Aktywuj”. Większość wtyczek posiada także własne ustawienia, które możesz modyfikować, najczęściej wybierając „Ustawienia” na liście zainstalowanych wtyczek. W ten sam, prosty sposób możesz później usunąć wtyczkę. Na liście zainstalowanych wtyczek deaktywuj ją, a następnie odinstaluj.

Na co warto zwracać uwagę, wybierając nowe pluginy? Jak wspomniano, istnieją dziesiątki tysięcy wtyczek. Wiele z nich jest bardzo profesjonalnych i utrzymywanych od wielu lat, ale niektóre mogą być nowe lub przeciwnie – nie aktualizowane od dawna. Instalując nowy dodatek warto kliknąć w „Szczegóły” i sprawdzić kiedy był ostatnio aktualizowany – jeżeli było dawniej niż 1 rok, wówczas warto rozejrzeć się za nową wtyczką. Dobra wtyczka powinna mieć ocenę 4 lub 5 gwiazdek i dobre recenzje. Duża liczba pobrań (zależnie od charakteru wtyczki), co najmniej 5 – 10 tysięcy, jest też dobrym znakiem i oznacza, że została ona sprawdzona przez innych użytkowników.

Dodaj komentarz

E-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

*